تعداد دامنه های ثبت شده فارسی چقدر است؟

  مطالب عمومی  علیرضا حاجی قدیری  8 بهمن ماه 1395

طبق اعلام پژوهشگاه دانش های بنیان تعداد دامنه های فارسی به بیش از ۸۰۰ هزار دامنه می رسد که بیشترین آن ها مربوط به دامنه دات ir است.
به گزارش کلیک، با اینکه دامنه‌ های سطح بالایی مانند Com،Net، Org و Info در سراسر وب وجود دارند و زمینه درخواست برای این دامنه‌ ها در تمامی کشور ها باز است و ممکن است برآورد آماری دقیق از آن‌ ها کمی مشکل به نظر برسد اما پژوهشگاه دانش ‌های بنیادی که در ایران دروازه ورود به دنیای مجازی است، آماری دقیق از دامنه‌ های ایرانی را به دست می‌ دهد.
پژوهشگاه دانش‌ های بنیادی از جمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه‌ های اینترنتی به شمار می‌ رود که بر این اساس هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه‌ ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد باید به سایت این مرکز و یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند.
مرکز ثبت دامنه کشوری ایران به عنوان زیرمجموعه پژوهشگاه دانش‌ های بنیادی، همان‌ طور که از اسمش پیداست وظیفه ثبت دامنه‌ ها در کشور را بر عهده دارد. طبق آخرین آماری که از این مرکز به دست آمده است، از ابتدای ثبت دامنه ‌های فارسی در کشور تا کنون ۸۴۶۵۶۰۰ دامنه ثبت شده است.


تعریف دامنه
دامین یا دامنه (Domain) در واقع نامی است که وب ‌سایت از طریق آن قابل دستیابی خواهد بود. به طور کلی دامنه از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است. نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آن را به دلخواه خود انتخاب می ‌کنید.
پسوند های مجاز و معتبر در واقع  پسوند هایی هستند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوند ها یعنیICANN تایید شده باشند. نمونه‌ ای از پسوند های متداول com، org و ir  هستند.
انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همچنین در رتبه ‌بندی (Ranking) نتایج جستجوی گوگل نیز تاثیرگذار است.
.ir همچنان در صدر
آمار بیشترین دامنه ثبت ‌شده فارسی را.ir  در دست دارد که تا کنون ۸۳۷۷۱۵ دامنه را به نام خود ثبت کرده است.  در واقع بیشترین سهم متعلق به همین دامنه است به طوری که از میان دیگر دامنه‌ های فارسی، هر کدام کمتر از پنج هزار دامنه را ثبت کرده ‌اند.
دامنه‌ هایی که بیشتر از ۱۰۰۰ مورد ثبت ‌شده دارند، co.ir، با ۳۹۱۱ مورد، دامنه ایران با ۲۰۴۵ مورد و دامنه ac.ir با ۱۵۱۲ مورد هستند. همچنین دامنه ‌های دیگری وجود دارند که کمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آنها ثبت شده است.
دامنه id.ir با ۴۳۷ مورد، دامنه sch.irبا ۳۲۵ مورد، دامنه org.ir با ۳۱۰ مورد و دامنه gov.ir با ۲۶۶۶ مورد نیز در رتبه ‌های بعدی لیست قرار دارند. کمترین دامنه‌ ثبت ‌شده نیز متعلق به دامنه net.ir با ۳۹۹ مورد ثبت ‌شده است.
ثبت دامنه ملی دات‌آی‌آر (IR.) یکی از اقدامات موثر در قلمرو اینترنت ایرانی محسوب می ‌شود که توانست مشخصه ‌ای تعیین ‌شده برای هویت ایران در فضای اینترنت شکل دهد. این اقدام از سوی مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات انجام شد که هنوز هم تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو دامنه های اینترنتی در ایران به رسمیت شناخته می ‌شود.

ارتباط با ما

کاشان - میدان امام حسین - ابتدای خیابان ملامحسن - مرکز طراحی سایت کاشان - فناوری اطلاعات آیتیسا

info@itsaco.ir

031-5544-8775

0913-092-9477

ما را در شبکه های اجتماعی هم میتوانید دنبال کنید :)
کانال تلگرام شرکت: telegram.me/itsaco