فرایند توسعه نرم افزار

فرایند توسعه نرم افزار

فرایند تولید نرم‌افزار که با عنوان «چرخهٔ حیات تولید نرم‌افزار» نیز شناخته می‌شود، ساختاری است که روی توسعه و تولید محصولات نرم‌افزاری اعمال می‌شود. عبارت‌های مشابهی چون «چرخهٔ حیات نرم‌افزار» و «فرایند نرم‌افزار» در این رابطه استفاده می‌شود.

 

نرم افزار به عنوان پایه و اساس بسیاری از پروژه‌های فناوری اطلاعات در نظر گرفته می‌شود و اکثر پروژه‌های فناوری اطلاعات شامل توسعه نرم افزار بوده و حتی در بعضی از پروژه‌ها، توسعه نرم افزار به عنوان فعالیت اصلی پروژه در نظر گرفته می‌شود.

 

 

 

 

 

امکان سنجی پروژه:


ابتدای هر پروژه باید بررسی کرد که آیا امکان پیاده سازی آن پروژه وجود دارد یا خیر؟ و اگر جواب مثبت است، به چه روش و با چه ابزاری میسر خواهد شد.

 

 

تحلیل و ارزیابی:


از مهمترین بخش‌های پیاده سازی هر سیستم نرم افزاری، تحلیل و ارزیابی دقیق پروژه می‌باشد، چرا که کل پروژه بر مبنای آن تحلیل جلو خواهد رفت.

 

برنامه ریزی و طرح استراتژی:


برای اجرای موفق و هدفمند هر پروژه می بایست ابتدا برنامه ریزی دقیقی صورت پذیرد و استراتژی بلند‌مدت  آن پروژه کاملا مشخص شود.

 

طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری:


هر آنچه که یک کاربر عادی از یک سایت می‌بیند و احساسی که با آن سیستم پیدا می‌کند را در این بخش بررسی می‌کنیم.

 

تحلیل پایگاه داده و برنامه نویسی :


تحلیل پایگاه داده به قدری اهمیت دارد که حتی می تواند بر توسعه پذیری پروژه نیز اثر بگذارد. برنامه نویسی نیز از ارکان یک پروژه می‌باشد و کارایی و سرعت عمل پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

تست و ارزیابی :


در پایان هر پروژه نرم افزاری، حتما می‌بایست تست و ارزیابی صورت پذیرد تا عملکرد برنامه بدون هیچ ایرادی باشد.

 

نگه داری و پشتیبانی:


سیستم‌های نرم افزاری همانند موجودات زنده هستند و به نگه داری نیاز دارند و در صورت عدم پشتیبانی به مرور از کار افتاده می‌شوند.

تماس بگیرید

09130929477

شماره موبایل خود را وارد کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند